Blog

Seminár: Záhon Rozuma a jeho prínos do permakultúry

Seminár: "Záhon Rozuma a jeho prínos do permakultúry"

Prednáša: autor technológie Volodymyr Rozum
Miesto: Hotel Agroinštitút, Modrý salóni
Deň: sobota 22.6.2024
Trvanie: 2 h seminár, 1 hod ukážka záhonov
Začiatok: 10:00
Cena: 25 €
Bonus: popoludní o 14:00 Praktická ukážka záhonov na výstavisku AX
Predaj lístkov: https://www.pestujmezdravo.sk/-zahon-rozuma-a-jeho-prinos-do-permakultury/
 
 Volodymyr Rozum
 
 

MycoHelp: Efektívna ochrana listov proti plesniam uhoriek a rajčín

Aplikácia MycoHelpu postrekom na listy poskytuje:

- Priamu ochranu proti patogénom na povrchu listov.

- Rýchlu aktiváciu živých mikroorganizmov, ktoré okamžite začínajú pôsobiť proti plesniam.

- Vytvorenie ochranného filmu, ktorý bráni prenikaniu a šíreniu patogénov.

- Zvýšenie celkovej odolnosti rastlín voči plesňovým chorobám a zlepšenie ich zdravotného stavu

MycoHelp obsahuje živé mikroorganizmy, ktoré poskytujú efektívnu ochranu proti plesňovým chorobám pri postreku na listy. Každý mikroorganizmus v tomto prípravku hrá špecifickú úlohu pri ochrane rastlín:

 • Bacillus subtilis pri kontakte s listami vytvára antimikrobiálne látky (napríklad bacitracín a surfaktín), ktoré zastavujú rast a šírenie plesňových patogénov priamo na povrchu listov.
 • Azotobacter je primárne fixátorom dusíka v pôde, pri aplikácii na listy však podporuje celkový zdravotný stav rastliny.
 • Enterococcus produkuje bakteriocíny a ďalšie antimikrobiálne látky, ktoré pôsobia priamo proti patogénom na povrchu listov.
 • Enterobacter produkuje enzýmy, ktoré rozkladajú bunkové steny patogénov, čím oslabujú a ničia plesne priamo na listoch.
 • Huby Trichoderma produkujú antibiotické látky, ktoré inhibujú rast plesní. Pri aplikácii na listy tiež vytvárajú enzýmy, ktoré priamo napádajú bunkové steny patogénnych húb. Trichoderma kolonizuje povrch listov, vytvára ochrannú bariéru proti patogénom a podporuje zdravý rast listov.

Aplikácia postrekom na listy

Pri aplikácii MycoHelpu postrekom na listy postupujte nasledovne:

 1. Príprava roztoku: Zmiešajte odporúčané množstvo MycoHelpu s vodou podľa návodu na použitie.
 2. Pridanie biozmáčadla: Pre lepšiu priľnavosť mikroorganizmov k povrchu listov pridajte do roztoku biozmáčadlo Liposam.
 3. Aplikácia: Postrekujte listy rastlín rovnomerne, aby ste zabezpečili pokrytie celého povrchu. Aplikujte v ranných alebo večerných hodinách, aby ste minimalizovali odparovanie roztoku a maximalizovali účinnosť.

Použitie MycoHelpu spolu s biozmáčadlom Liposam zabezpečí, že mikroorganizmy priľnú k listom a budú účinne chrániť vaše uhorky a rajčiny pred plesňami.

MycoHelp,

Liposam

DARINA 4 v boji proti stresovým podmienkam pre rastliny

Ako DARINA 4 pomáha rastlinám zvládnuť mráz, sucho, krupobitie a povodne

Kvapalné organominerálne hnojivo DARINA 4 obsahuje unikátne zloženie humínových a fulvových kyselín, mikroelementov a ďalších biologicky aktívnych látok, získaných z jazerného sapropelu, ktoré poskytujú rastlinám výraznú podporu pri zvládaní stresových podmienok. Jeho účinnosť sa prejavuje najmä v nasledujúcich oblastiach:

 • Ochrana pred mrazom
 • Zvládanie sucha
 • Odolnosť voči krupobitiu
 • Ochrana pred povodňami

Ochrana pred mrazom 

Humínové kyseliny zlepšujú schopnosť rastlín zadržiavať vodu, čím zvyšujú ich odolnosť voči nízkym teplotám. DARINA 4 pomáha rastlinám tvoriť silnejšie bunkové steny a podporuje syntézu antifreeze proteínov, ktoré znižujú riziko poškodenia mrazom.

Pán Mráz z Myjavy: "Keď prišli mrazy v čase kvitnutia marhúľ, mal som len jednu fľaštičku DARINY 4, ktorú som použil na jeden strom. Tento strom bol jediný v celej Myjave, ktorý prežil mrazy do -5°C a mal bohatú úrodu. DARINA 4 mi pomohla zachrániť úrodu a presvedčila ma o svojej účinnosti."

Zvládanie sucha

DARINA 4 zvyšuje vodnú kapacitu pôdy a podporuje rozvoj koreňového systému, čo umožňuje rastlinám lepšie čerpať vodu aj v suchých obdobiach. Zlepšuje tiež schopnosť rastlín regulovať vodný režim, čo minimalizuje stres spôsobený nedostatkom vody.

Odolnosť voči krupobitiu

Silnejšie a pružnejšie bunkové steny, ktoré sú výsledkom aplikácie DARINA 4, pomáhajú rastlinám lepšie znášať fyzické poškodenie spôsobené krupobitím. Humínové kyseliny tiež podporujú rýchlejšiu regeneráciu po poškodení.

Ochrana pred povodňami: 

DARINA 4 zlepšuje štruktúru pôdy a jej drenážne schopnosti, čo pomáha rýchlejšie odvádzať prebytočnú vodu po povodniach. Podporuje tiež zdravie koreňového systému, čo minimalizuje riziko hniloby koreňov v podmienkach nadmernej vlhkosti.

Ako použiť hnojivo DARINA 4 v stresových situáciách pre rastliny

 1. Predpokladané mrazy: Postriekajte rastliny vodným roztokom DARINA 4 (20 ml hnojiva na 1 liter vody) 24-48 hodín pred očakávanými mrazmi. Tento postup zvýši odolnosť rastlín voči nízkym teplotám.
 2. Sucho: Aplikujte DARINA 4 na listy a do pôdy (10 ml hnojiva na 1 liter vody) počas suchých období. Postrek na listy opakujte každé 2-3 týždne, kým trvajú suché podmienky. Počas postreku zabezpečte dostatočné zavlažovanie.
 3. Krupobitie: Ihneď po krupobití postriekajte rastliny roztokom DARINA 4 (20 ml hnojiva na 1 liter vody), aby sa podporila rýchla regenerácia a minimalizovalo sa poškodenie.
 4. Povodne: Po ústupe vody z povodní aplikujte DARINA 4 na pôdu (30 ml hnojiva na 1 liter vody) a postriekajte rastliny (10 ml hnojiva na 1 liter vody). Tento postup pomôže obnoviť štruktúru pôdy a podporí zdravie koreňov.

 

DARINA 4 predstavuje účinné riešenie pre pestovateľov, ktorí čelia nepriaznivým stresovým podmienkam. Jej pravidelné používanie zvyšuje odolnosť rastlín, podporuje ich zdravý rast a zabezpečuje bohatú úrodu aj v náročných situáciách. 

(Spracované podľa: Záhradkár 2004)

 

https://www.pestujmezdravo.sk/darina-4-100-ml/